Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. J. I. Sztaudyngera w Szklarskiej Porębie

O Jana Sztaudyngera w Szklarskiej Porębie bytowaniu

O Jana Sztaudyngera w Szklarskiej Porębie bytowaniu

(opracował Stanisław Bernatt)

W Roczniku Jeleniogórskim tom X -1972 r.

Fragmenty :

..............

Jan Sztaudynger, mieszkając po wojnie w Łodzi i współpracując od 1946 r. z Centralnym Instytutem Kultury, prowadził na kursach teatralnych wykłady o teatrze lalek, tzw. pacynek, którym to teatrem się pasjonował. Dzięki tym kursom, odbywającym się w różnych miejscowościach, poznał Wrocław, Jelenią Górę i Szklarską Porębę.

W roku 1947 wydał Strofy wrocławskie, tom ballad o Wrocławiu. W tym też roku wynalazł w Szklarskiej Porębie , przy "ulicy" 1 Maja domek oznaczony numerem 55, uroczo położony wśród starych drzew w stromym ogrodzie. W domku tym umieścił żonę Zofię i syna Jacka, urodzonego w Łodzi w 1946r. Domek poza pięknym położeniem nie miał niestety praktycznych walorów użytkowych i dopiero gruntowny remont doprowadził go do stanu jakiej takiej używalności, ale wtedy znalazł się inny amator...

...............

W Szklarskiej Porębie odżyła, po wojennej przerwie, przyjaźń Jana Sztaudyngera z Vlastimilem Hofmanem, którego namówił do porzucenia niewdzięcznego Krakowa i osiedlenia się w Szklarskiej Porębie. Pomocny też był Hofmanom przy przeprowadzce.

.................

W latach 1947 - 1951 Jan Sztaudynger napisał szereg wierszy, których natchnieniem była mu Szklarska Poręba. Część tych wierszy ukazała się w druku dopiero w 1958 r. w tomie Puch ostu.

.................