Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. J. I. Sztaudyngera w Szklarskiej Porębie

Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych

Lizbona 2019 - Brawo Natalia !

Podczas 26. Mistrzostw Europy w Biegach Przełajowych rozegranych w niedzielę w Lizbonie dobrze spisała się drużyna polskich juniorek zajmując szóste miejsce, Zofia Dudek – liderka zespołu – uplasowała się na piątej pozycji.

Następną z Polek na mecie była Oliwia Sarnecka (22.), która na ostatnim okrążeniu wyprzedziła aż 17 rywalek. Do punktacji drużynowej zaliczona została również lokata 17-letniej Natalii Bielak (37.).

W biegu juniorek w kategorii U20 (dystans 4225 m) wystartowały 93 zawodniczki, sklasyfikowano 16 teamów (w br. zmieniono regulamin, o kolejności drużynowej decydowała suma miejsc trzech – a nie jak poprzednio czterech – biegaczek). Już po pierwszym kilometrze czołówkę stanowiły cztery aktualne mistrzynie Europy U20 oraz Portugalka Mariana Machado (biegająca już 3000 m poniżej dziewięciu minut). Bardzo aktywnie biegła wówczas Zosia Dudek często wychodząc na prowadzenie. Na czwartym kilometrze najpierw nieco została Szwajcarka Delia Sclabas a następnie Polka. Znacznie łatwiej niż przed rokiem triumfowała Włoszka Nadia Battocletti, która o trzy sekundy wyprzedziła Słowenkę Klarę Lukan oraz o 12 sekund – Machado. Po bardzo zaciętej walce o czwarte miejsce Sclabas (druga przed rokiem) minimalnie była szybsza od Dudek.
Klasyfikację zespołową wygrały Brytyjki (miejsca: 6-11-12) przed Włoszkami (1-13-15), suma lokat obu teamów wyniosła 29 (decydowało miejsce trzeciej w drużynie). Przed Polkami (szóste) znalazły się jeszcze Francuzki, Szwajcarki i Portugalki.
Zarówno Zosia Dudek jak i cały zespół odnotowały trzeci rezultat w historii polskich startów w ME. Warto dodać, że aż osiem zawodniczek z czołowej dziesiątki (z wyjątkiem Dudkówny i niespełna 16-letniej Węgierki Gréty Vargi) kończy w tym miesiącu starty w kategorii U20, natomiast wszystkie Polki będą juniorkami jeszcze w przyszłym roku a Natalia Bielak i Olimpia Breza – również w 2021 r.