LOGO - krótka historia

Krótka historia logo szkoły -  Maciej Dymarski

Historia szkoły rozpoczyna się wraz z utworzeniem Liceum Ogólnokształcącego. Pracuję w Liceum od początku jego istnienia i w dużym stopniu zajmowałem się różnymi projektami graficznymi wykorzystywanymi w działalności szkolnej m.in. opracowaniami ulotek promocyjnych, dyplomami. Do tego typu opracowań pierwszy raz w roku 1993 zaproponowałem logo szkoły ze znaczkiem świerkowej choinki. W obecnej chwili to trąci prehistorią,  ale pierwsze logo Liceum wykonałem wycinając litery żyletką w brystolu. Na zachowanym wzorze widać różne przebarwienia kolorem niebieskim wynikające z wykorzystania tego wzoru  do malowania farbą w spray’u a także powiększanie obszaru poprzez doklejanie fragmentów z prawej strony i u góry.  Napis „Zespół Szkół Ogólnokształcących”  został zrobiony już później  (w roku 1999) przy pomocy programu graficznego.   Zmiana została wymuszona reformą szkolnictwa. Powstały gimnazja, które można było łączyć z liceami w zespoły szkół i taki zespół powstał w Szklarskiej Porębie.

oraz inne warianty próbowane z tym wzorem:

W roku 2002 zakończył się proces nadania szkole imienia i od września Zespół Szkół miał patrona – Jana Izydora Sztaudyngera.

Mój pierwszy pomysł na logo to modyfikacja istniejącego.

Bardziej jednak spodobała mi się koncepcja okrągłego logo, które można np. umieszczać na znaczkach przypinanych do ubrania zamiast tarczy szkolnej.  Zacząłem robić przymiarki do tej zmiany i wtedy zmodyfikowałem trochę kształt świerkowej choinki.

Powstało logo metodą żyletka + skan+ program graficzny używane przez długi czas w różnych materiałach szkolnych.  Litery dość pokraczne (żyletka) ale za to tło jednolite (program graficzny)

Był również pomysł tarczy szkolnej w tradycyjnym kształcie, ale nie został zrealizowany :

I wreszcie w proces tworzenia logo wkroczyły programy graficzne z prawdziwego zdarzenia w efekcie czego logo zaczęło wyglądać tak:

i w wersji czarno-białej

Kolejna reforma szkolnictwa spowodowała likwidację gimnazjów i powrót  do 8-klasowej szkoły podstawowej. Od roku szkolnego 2019/2020 w skład Zespołu Szkół weszła Szkoła Podstawowa nr 5,  która nosi imię Wlastimila Hofmana. Jan Izydor Sztaudynger pozostał patronem Liceum Ogólnokształcącego a Zespół Szkół ma w swoich ramach teraz te dwie szkoły. Na każdym etapie nauczania istnieją oddziały Mistrzostwa Sportowego.

Po modyfikacji dokonanej przez ucznia liceum Konrada Badacza logo wygląda obecnie tak:

A świerkowa choinka funkcjonuje w różnych kompilacjach