Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. J. I. Sztaudyngera w Szklarskiej Porębie

Wyprawy entuzjastów geografii

W dniu 24 września uczniowie z klasy II LAS - grupa „geografia rozszerzona” udali się na pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty geograficzne.

Ich celem było odszukanie śladów dawnego górnictwa na terenie Szklarskiej Poręby i uzupełnienie szkolnego zbioru minerałów i skał o okazy charakterystyczne dla naszego miasta. Oto krótka relacja z tej wyprawy:

"Po krótkiej wędrówce dotarliśmy do starej kopalni „Anton” w okolicy Gonciarskiej Łąki. Najważniejszym jej śladem jest sztolnia powstała w wyniku eksploatacji pegmatytu - grubokrystalicznej skały o składzie granitu (kwarc, skaleń, łyszczyki). Z pegmatytu pozyskiwano głównie skaleń na potrzeby przemysłu ceramicznego a pozostałością po tej działalności są podziemne wyrobiska. Jednym z nich i dość wyjątkowym jest Sztolnia na Gonciarskiej Łące. Kilkunastometrowy, podziemny chodnik jest dość nieregularny, odwzorowujący zapewne nieregularność żyły pegmatytowej tkwiącej w karkonoskim granicie. Pegmatyty, mimo prostego składu, potrafi skrywać bardzo ciekawe minerały- gadolinit, monacyt, fergusonit, allanit, epidot. Przed wylotem sztolni, znajduje się niewielka hałda, częściowo rozkopana przez poszukiwaczy. Można tutaj odnaleźć pokruszone fragmenty kryształów kwarcu i skalenia. Pozyskaliśmy stąd kilka okazów do naszej szkolnej kolekcji. Po części terenowej przenieśliśmy się do Muzeum Ziemi- Juna. Zapoznaliśmy się tam między innymi z nową, unikatową kolekcją minerałów fluorescencyjnych."